https://pgen.pl/assets/cache/ec732238a9326d5a212c371e7606bbe5_750_319_optim.jpg
eDO App – bezpieczeństwo kibiców

Sportowe emocje to coś, za czym w pandemicznej rzeczywistości tęsknili wszyscy kibice. Tego typu imprezy dostarczają niezapomnianych wrażeń, ale mogą nieść także pewne niebezpieczeństwa, na przykład za sprawą działań cyberprzestępców. Z pomocą kibicom mogą przyjść jednak nowoczesne rozwiązania IT – takie jak stworzona przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych aplikacja eDO App.

Sprzedaż fałszywych biletów, podszywanie się pod zakłady bukmacherskie oraz sportowe loterie - to tylko przykładowe formy oszustw, z którymi mogą spotkać się kibice podczas cieszących się dużym zainteresowaniem imprez sportowych, takich jak na przykład Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020 czy Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020. 

Jak pokazują statystyki z roku na rok rośnie aktywność oszustów internetowych, która dotyczy aspektów naszej działalności w sieci.  Działania cyberprzestępców ewoluują, dlatego zachowanie ostrożności może nie wystarczyć. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z wygody i unikać załatwiania spraw przez internet. Warto po prostu wybierać sprawdzone i bezpieczne narzędzia. Takich jak aplikacja eDO App, umożliwiająca zdalne potwierdzanie tożsamości

eDO App to produkt IT stworzony w całości i  od podstaw przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, dostępny dla obywateli korzystających z dowodów osobistych z warstwą elektroniczną oraz smartfonów z modułem NFC (Near Field Communication).

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną (wydawany od 4 marca 2019 r.) w połączeniu z aplikacją eDO App można w praktyce wykorzystać do załatwienia wielu spraw. Dzięki aplikacji możemy korzystać z ponad 330 portali, takich jak m.in.: Internetowe Konto Pacjenta, Platforma Usług Elektronicznych ZUS, eKRUS, praca.gov.pl czy Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. eDO App to narzędzie przydatne nie tylko w kontaktach z administracją. Aplikacja jest obecna także w usługach komercyjnych – mBank umożliwia zdalne założenie konta, PGNiG pozwala na całkowicie zdalne podpisanie umowy, a kierowcy mogą składać wnioski o wydanie karty tachografowej w serwisie info-car.pl. PWPW stale rozszerza katalog usługodawców komercyjnych. Podpis zawarty w e-dowodzie, dzięki aplikacji eDO App, można wykorzystać  podczas zawierania umów np. najmu, wypożyczenia auta czy też przedłużania abonamentu na telefon lub Internet u dostawców usług telekomunikacyjnych. Dzięki aplikacji można nim podpisać dowolny dokument elektroniczny. 

eDO App może być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie konieczne jest potwierdzenie tożsamości czy też weryfikacji wieku.  Firmy bukmacherskie, zobowiązane do potwierdzenia tożsamości swoich klientów, obecnie robią to często w oparciu o skany dowodów osobistych, co z perspektywy kibica nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem - rodzi bowiem obawę o bezpieczeństwo przekazanych w ten sposób danych. Natomiast potwierdzenie tożsamości za pośrednictwem stworzonej przez PWPW aplikacji, na bazie bezpośredniego odczytu z e-dowodu osobistego, jest gwarancją bezpieczeństwa. Nikt nie może wykorzystać danych z aplikacji bez zgody i wiedzy użytkownika. Dane przekazywane są jedynie po potwierdzeniu przez użytkownika i tylko do podmiotu przez niego wskazanego.  eDO App nie przechowuje w telefonie żadnych danych osobowych zawartych w e-dowodzie.

Aplikacja jest dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play, App Store i AppGallery. Wymaga systemu Android w wersji co najmniej 6.0 lub iOS 13.2 (iPhone 7 i nowsze).